Oslavujeme 10 rokov! Všetkým vám chceme veľmi poďakovať, bez vás by to nešlo :) Oslávte to s nami Super zľavou.
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
7:00 - 18:00
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Ze světa Apple
6 způsobů, jak iPhone může zachránit váš život v nouzi.
23.02.2020 Návody
6 způsobů, jak iPhone může zachránit váš život v nouzi.
Přestože stráví uživatelé na svém iPhonu či iPad až několik hodin denně, často si zapomínají aktualizovat bezpečnostní a zdravotnické informace, které... čítať celé
7 skvělých způsobů, jak využít váš starý iPhone
19.02.2020 Návody
7 skvělých způsobů, jak využít váš starý iPhone
Pořídili jste si novější model jablečného telefonu? Možná přemýšlíte nad tím, jakým způsobem využít vaše staré zařízení, aniž by muselo skončit v šupl... čítať celé
5 nejlepších způsobů synchronizace iPhone s počítačem.
11.02.2020 Návody
5 nejlepších způsobů synchronizace iPhone s počítačem.
Operační systémy iOS a macOS se skvěle kombinují a dokonale spolupracují. Již dlouhá léta má kalifornský gigant dokonalý ekosystém svých produktů a pr... čítať celé
Zobraziť všetky články

Apple akcia

  1. Úvod
  2. Vyberáme MacBook PRO 13.3“ (pred Retinou)
Vyberáme MacBook PRO 13.3“ (pred Retinou)

 

Väčšina klientov sa k MacBookom dostáva veľmi podobne. Kúpia si iPhone, sú veľmi spokojní, a tak sa rozhodnú, že si skúsia aj MacBook. Tento príbeh počúvame veľmi často. Ide však o krok do neznáma. Bude mi nový operačný systém sedieť? Podporuje programy, ktoré používam? Naučím sa so systémom rýchlo pracovať? Tieto a množstvo ďalších pochybností môžu výrazne nahlodať ochotu investovať do nového MacBooku. Ide o nemalú čiastku, to je jasné. Ale za kvalitu sa platí a u Apple to platí dvojnásobne. Nech už nás teda zväzujú obavy o investíciu alebo rozpočet samotný, množstvo klientov zvolí najjednoduchšie riešenie, a to je nákup MacBookov z druhej ruky. O tom, aký vybrať, pojednáva práve tento článok. Prvá časť sa zameria na MacBook PRO 13.3“ bez Retina obrazoviek. Článok nie je určený pre odbornú verejnosť, ale pre laikov. Preto sa snažíme nezabiehať príliš do hĺbky a chceme vysvetliť zopár pojmov, ktoré môžu čitateľom pomôcť pri rozhodovaní.

 

 

MacBook PRO 2009 (mid.)

 

Procesor: Intel Core 2 Duo (Frekvencia 2.26GHz a 2.53GHz).

Procesor Core 2 Duo je dnes už starší typ procesoru. Ako názov napovedá, ide o procesor s dvomi jadrami. Oba ponúkané varianty stále veľmi dobre stačia na vektorové aj bitmapové grafické editory, hudobné programy a podobne.  Nevýhoda procesoru je hlavne vo vyššej spotrebe energie a nižšej efektivite oproti procesorom radu Core i. MacBooky vybavené týmto procesorom ponúkajú teda kratšiu výdrž pri prevádzke z batérie.

 

Grafická Karta: NVIDIA GeForce 9400M 256MB.

MacBook 2009 je predposledný model s dedikovanou grafickou kartou. Tá má vlastný procesor (GPU), pamäť (Vram) však zdieľa so systémom. Ponúka vyšší výkon než integrované grafické karty v modeli 2011. Nevýhodou je, že dedikovaná grafická karta spotrebováva oveľa viac energie, a tak opäť skracuje prevádzku MacBooku na batériu.

 

RAM: Štandardne 2GB u modelu 2.26GHz a 4GB u modelu 2.53GHz.

Tento model už kúpite len z druhej ruky, a tak z 99 % sú už upgradované na 4GB RAM. Celkovo ide navýšiť až na 8GB RAM DDR3 pri frekvencii 1066 Mhz.

 

Výdrž batérie: Apple uvádza 7 hodín. Pri práci je to ale reálne 3-5 hodín. Veľa samozrejme závisí od toho, ako náročnú prácu robíte.

 

Ďalej: CD/DVD ROM, 2xUSB (2.0), Display Port, Fire Wire, Lan, Wi-Fi, Bluetooth (2.1), čítačka kariet, port pre slúchadlá, vstup zvuku.

 

Hmotnosť: 2040 g

 

Rozmery: 2,41 cm × 32,5 cm × 22.7 cm

 

Rozdiely medzi verziami: Obidve verzie predávaných MacBookov sú verzie mid. Rozdiel je teda iba vo výkone procesoru.

 

Na záver:

Aj napriek tomu, že ide už o staručký prístroj, stále nájde svoje využitie hlavne pre menej náročných užívateľov. Zvládne vektorové aj bitmapové grafické editory, programy na úpravu hudby, kancelársku činnosť a množstvo ďalšieho. Stále naň idú nainštalovať všetky nové OS, a to vrátane 10.11 El Capitan. Je ale treba mať na pamäti, že ide o MacBook zo spodného spektra MacBooku PRO. Má preto už svoje nedostatky a obmedzenia. Je veľmi náročné zohnať ho v naozaj peknom stave, a naviac už bývajú často repasované.

Cena: 11 000–13 000 Kč v závislosti od veľkosti RAM, HDD a stavu šasi.

 

 

 

 

 

 

MacBook PRO 2010 (mid.)

 

Procesor: Intel Core 2 Duo (Frekvencia 2.4GHz a 2.66GHz).

Procesory v MacBook PRO 2010 sú totožné s tými, ktorými sú osadené modely 2009 - dvojjadrový 64 bitový s jadrom Penryn vyrobeným 45nm technológiou. Platia teda rovnaké klady aj zápory.

 

Grafická Karta: NVIDIA GeForce 320M 256 MB.

Model 2010 bol posledný model s dedikovanou grafickou kartou. GeForce 320M má vlastný grafický procesor (GPU) s taktom 450 MHz, 48 pixel shader jadrami a 128 bitovou zbernicou. So systémom zdieľa 256 MB pamäti (Vram). Na prvý pohľad ide o skromné parametre, ale vzhľadom na to, že od nasledujúcich ročníkov sú v MacBookoch PRO 13.3“ iba integrované grafické karty, ponúkne tento MacBook rovnaký grafický výkon ako Intel Iris s 1536 MB, ktorý je až v ročníku 2014. Tento MacBook sa teda aj napriek tomu, že je starý 6 rokov, stále veľmi dobre hodí na prácu s videom a menej náročnou grafikou.

 

RAM: Oba modely sa štandardne dodávali s 4GB RAM DDR3 (1066MHz).

Apple oficiálne udáva, že je možný upgrade na 8 GB RAM – v skutočnosti je však možné osadiť ho až 16 GB RAM o takte 1066 MHz.

 

Výdrž batérie: Výdrž batérie bola u tohto modelu ľahko vylepšená. Vydrží teda cca 5 hodín. Apple však udáva až 10 hodín.

 

Ďalej: CD/DVD ROM, 2xUSB (2.0), Display Port, Fire Wire, Lan, Wi-Fi, Bluetooth (2.1), čítačka kariet, port pre slúchadlá, vstup zvuku.

 

Hmotnosť: 2040 g

 

Rozmery: 2,41 cm × 32,5 cm × 22,7 cm

 

Rozdiely medzi verziami: Obe verzie predávaných MacBookov sú verzie mid. Rozdiel je teda iba vo výkone procesoru.

 

Na záver: MacBook PRO 2010 poskytuje mierne lepšiu výdrž batérie než predchádzajúci model. Zároveň ponúka na pomery MacBook 13.3“ naozaj veľmi dobrý grafický výkon. Ide teda o dobrú voľbu hlavne pre tých, ktorí spracovávajú SD a HD video a majú pritom obmedzený rozpočet. Zvládne aj nejakú tú staršiu hru, ako je Call of Duty Modern Warfare 3 a podobne.

 

Cena: 13 000–15 000 Kč v závislosti od veľkosti a typu HDD a RAM pamäte.

 

 

 

 

 

MacBook PRO 2011 (Early, Late)

 

 

Procesor: Intel Core i5 (Frekvencia 2.3 GHz a 2.4 GHz) verzia CTO i7 (Frekvencia 2.7 GHz a 2.8 GHz)

Prvý MacBook s novodobým radom procesorov Core i. Tie sú už vyrábané vylepšenou technológiou. Staré jadro „Penryn“ 45nm nahradzuje nové jadro „Sandy Bridge“, ktoré je vyrobené technológiou 32nm. Vďaka tomu sa na tú istú plochu zmestí oveľa viac tranzistorov a procesor tak dosahuje väčšieho výkonu. Procesor tiež podporuje Turbo Boost 2.0, ktorý umožňuje razantne zdvihnúť takt procesoru vo chvíli, kedy potrebujete väčší výkon (napríklad najslabší procesor 2.3 GHz sa tak vie pretaktovať až na 2.9 GHz).

 

Grafická karta: Intel HD 3000 384 MB – je možné navýšiť až na 512 MB.

Ide o integrovanú grafickú kartu. Jej grafické jadro je súčasťou procesoru, VRAM potom zdieľa so systémom. Je možné napojiť druhý monitor s rozlíšením až 2560×1600 pixelov, čo však šlo aj u predchádzajúcich modelov. Výkon grafickej karty nie je nijak excelentný. Nespornou výhodou však je oveľa menšia spotreba energie. Veľkosť Vram sa riadi podľa veľkosti RAM. Ak teda RAM navýšite na 8 GB, mala by mať karta 512 MB V RAM. Celkovo to však s výkonom grafickej karty nijak nepohne.

 

RAM: Oba modely sa dodávali s 4 GB RAM o frekvencii 1333 MHz.

Apple udáva, že MacBook je možné upgradovať maximálne na 8 GB RAM. V skutočnosti je možné upgradovať až na 16 GB.

 

Výdrž batérie: Apple udáva až 7 hodín. Reálna výdrž modelu sa skutočne pohybuje okolo 6 hodín, čo už od pravdy nie je tak ďaleko.

 

Hmotnosť: 2040 g

 

Rozmery: 2,41 cm × 32,5 cm × 22.7 cm

 

Ďalej: CD/DVD ROM, 2xUSB (2.0), Thunderbolt, Fire Wire, Lan, Wi-Fi, Bluetooth (2.1), čítačka kariet, port pre slúchadlá, vstup zvuku.

 

Ako prvý model MacBooku ponúka Thunderbolt port, ktorý oproti display portu poskytuje možnosť zapojiť viac zariadení do série. Naviac vie prenášať dáta oboma smermi, a to rýchlosťou až 10 Gbit/s. Tak, ako prvý model, podporuje pripojenie diskov cez SATA II (6 Gb/s).

 

 

Rozdiely medzi verziami: Medzi verziou Early a Late je rozdiel znovu iba vo frekvencii procesoru. Ďalší rozdiel bol vo veľkosti pevného disku, ale vzhľadom na možnosť jednoduchého a lacného upgradu už často zoženiete tieto kusy s diskom úplne iným. To platí aj pre predchádzajúce ročníky 2009 a 2010.

 

 

Na záver: MacBook PRO 2011 je podľa môjho názoru prvý MacBook, ktorý je možné použiť plnohodnotne na prácu so zvukom aj grafickými editormi bez nutnosti obmedzovať sa rýchlosťou stroja. Aj napriek nižšiemu grafickému výkonu bohato stačí na CAD, Photoshop, Indesign, Ilustrátor, Logic PRO X a ďalšie. Neurazí skromnejšieho hudobníka, grafika poprípade Web developera.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MacBook PRO 2012 bez retiny (mid.)

 

Procesor: Intel Core i5 (Frekvencia 2,5 GHz) pre CTO modely i7 (frekvencia 2.9 Ghz)

Predošlé jadro „Sandy Bridge“ nahradil vylepšený typ „Ivy Bridge“. Tento procesor je vyrábaný 22 nm technológiou, a tak má opäť väčší výkon pri rovnakých rozmeroch (reálne o cca 5 %). Vyrába aj podstatne menej odpadného tepla (TDP). Nové jadro prináša aj vylepšený grafický čip, USB 3.0, PCIe, vylepšenú podporu DDR3, podporu 4K videa atď.

 

Grafická Karta: Intel HD 4000 1536 MB.

Na prvý pohľad väčšinu užívateľov uchváti veľkosť V RAM. Ako sme ale už spomínali skôr, tento parameter o výkone grafickej karty nevypovedá vôbec nič. Dá sa to overiť veľmi ľahko – na OSX Yosemite má táto grafická karta V RAM o veľkosti 1024 MB. Na El-Capitan tá istá karta má už ale 1536 MB. Jej výkon však zostáva rovnaký. Avšak vďaka až 16 pixel shaderom (model 2011 ich má iba 12) poskytuje až trojnásobný grafický výkon.  Je tak už úplne plnohodnotným strojom pre spracovanie HD videa. Podporuje aj Direct X 11 a Open GL 3.1.

 

RAM: 4 GB - 1600 MHz

Je možné navýšiť až na 16 GB RAM o frekvencii 1600 MHz.

 

Ďalej: CD/DVD ROM, 2xUSB (3.0), Thunderbolt, Fire Wire, Lan, Wi-Fi, Bluetooth (4.0), čítačka kariet, port pre slúchadlá, vstup zvuku, webkamera (720p).

Najväčšou zmenou je tu USB 3.0 – až 10× rýchlejšie než USB 2.0.

 

Výdrž batérie: Apple udáva až 7 hodín. Realita je opäť okolo 6 hodín.

 

Hmotnosť: 2060 g

 

Rozmery: 2,41 cm × 32,5 cm × 22,7 cm

 

Rozdiely medzi verziami: Bola iba verzia mid.

 

Záver: MacBook 2012 je posledný pred Retina obrazovkou. Je tak posledný z radu ľahko a lacno upgradovateľných MacBookov. Či už upgrade disku, či jeho výmena za SSD alebo upgrade RAM, všetko nakúpite za pár korún na Alze a ak udržíte v ruke skrutkovač, bez problémov vymeníte. Ani výmena batérie nie je problém. MacBook tak ponúka skvelú životnosť aj do budúcna. Na Alze sa stále predáva okolo 30 000 Kč.

 

Cena: Dá sa zohnať okolo 20 000 Kč.

 

 

 

 

 

Prečo nehovoríme o diskoch: Disky sa u modelov PRO 13.3“ líšia iba kapacitou. Inak šlo bez výnimky o disky SATA (3Gb/s) a SATA II (6Gb/s) s rozmermi 2,5“ a 5400 ot./min.

 

Celkovo sa dá povedať, že MacBooky 13.3“ sa vďaka slabšiemu grafickému výkonu hodia hlavne pre hudobníkov, DJs, CAD projektantov, webdesignerov, webdeveloperov atď.

 

Všetky popisované MacBooky majú jednu enormnú výhodu oproti nasledujúcim ročníkom, ktoré sú už vybavené Retina obrazovkou. Touto výhodou je lacný upgrade. Napríklad 16 GB RAM na Alze kúpite už od 1680 Kč. Pevný disk 1 TB výjde na 1850 Kč a 512 GB SSD na  4600 Kč. Modely Retina majú RAM napájanú napevno na doske a nie je teda možné ju upgradovať. Disky u Retina modelov síce upgradovať idú, ale ak nekupujete OWC disk ale originál Apple, výjde to aj na 28 000 Kč. A to je oproti 5000 naozaj veľký rozdiel (aj keď sú disky PCIe rýchlejšie než SATA II). Ďalšou skvelou možnosťou je odpojiť dnes už málo využívanú optickú mechaniku a na jej miesto dať rámček s druhým diskom (či už HDD alebo SSD). Ako poslednú veľkú výhodu starších PRO modelov by som potom vypichol ľahkú výmenu batérie. V modeloch s Retina obrazovkou sú batérie už nalepené lepidlom na touchpad a klávesnicu, a tak je výmena náročná. Síce nie nemožná, ale ten, kto to vie, si za výmenu väčšinou povie 1000-2000 Kč. Výmena batérie priamo u Apple potom výjde na cca 6000 Kč.

 

Celkovo teda ide o výborné stroje s veľmi dostupnou cenou, ktoré pred sebou majú stále mnoho rokov života a nie je treba sa báť do nich investovať. Je ale treba mať na pamäti, že ide o nižšiu až nižšiu strednú triedu MacBookov, a tak bude občas potrebná štipka trpezlivosti. Skúste si ale predstaviť, ako by Vás trápil 6 rokov starý notebook s Windows a hneď budete mať Apple ešte radšej.

Novinky ze světa Apple

6 způsobů, jak iPhone může zachránit váš život v nouzi.
23.02.2020 Návody
6 způsobů, jak iPhone může zachránit váš život v nouzi.
Přestože stráví uživatelé na svém iPhonu či iPad až několik hodin denně, často si zapomínají aktualizovat bezpečnostní a zdravotnické informace, které... čítať celé
7 skvělých způsobů, jak využít váš starý iPhone
19.02.2020 Návody
7 skvělých způsobů, jak využít váš starý iPhone
Pořídili jste si novější model jablečného telefonu? Možná přemýšlíte nad tím, jakým způsobem využít vaše staré zařízení, aniž by muselo skončit v šupl... čítať celé
5 nejlepších způsobů synchronizace iPhone s počítačem.
11.02.2020 Návody
5 nejlepších způsobů synchronizace iPhone s počítačem.
Operační systémy iOS a macOS se skvěle kombinují a dokonale spolupracují. Již dlouhá léta má kalifornský gigant dokonalý ekosystém svých produktů a pr... čítať celé
Návod: 5 snadných způsobů, jak urychlit váš Mac.
07.02.2020 Návody
Návod: 5 snadných způsobů, jak urychlit váš Mac.
Stěžovali jste si na pomalou rychlost vašeho počítače Mac? Ti, kteří denně pracují s grafickými a video editory a zároveň udržují dalších deset neakti... čítať celé
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk