


- Úvod
- Batérie – Pravda a mýtus
Okolo batérií sa točí obrovská hromada poloprávd, omylov a mýtov. Pritom nejde o žiadnu veľkú vedu. Stačí sa držať zopár základov a batéria Vám môže slúžiť o mnoho rokov dlhšie.
1) Pozor na teplo
Jednoduchá rada: Li-ion akumulátory nemajú rady „neštandardné“ teploty. Tým je myslené čokoľvek mimo rozsah 10-35 stupňov Celsia. Je samozrejmé, že v našom klimatickom pásme sa dostanete nad aj pod tento rozsah teplôt. Odporúčame nenechávať MacBook cez leto zavretý vo vyhriatom aute, kde môže teplota vzrásť napríklad až na 60 stupňov. To potom batéria naozaj trpí a jej kapacita sa nenávratne znižuje. Niektoré zdroje uvádzajú skrátenie životnosti až 3× oproti normálu.
2) Formovanie
Pravda je, že formovanie patrí skôr do éry NiCd/NiMH, čo sú batérie, ktoré si asi pamätáte vďaka ich „pamäťovému efektu“. Ten už Li-ion/Li-pol batérie nemajú. Otázka znie: formovať či neformovať? Jednoznačne formovať. Batérie sú vybavené čipom, ktorý ihneď z výroby nemusí mať správne nastavenú maximálnu kapacitu batérie (obzvlášť u neoriginálnych batérií). Formovaním si interný čip „uvedomí“ svoju plnú kapacitu a môže tak prispieť k vyššej a dlhšej životnosti batérie. A ako správne formovať? Batériu nabijeme na 100 % a potom odpojíme nabíjačku. MacBook necháme stáť zapnutý bez používania na stole (vypneme samozrejme uspávanie) a počkáme, kým sa nevybije tak, že sa sám vypne. Celý proces 3× opakujeme.
3) Prebíjanie/podbíjanie
Batérie Li-ion nemajú rady ani prebytie ani podbitie. To znamená, že ak je MacBook plne nabitý a vy odpojíte adaptér a následne ho pripojíte späť, batéria z toho nebude príliš nadšená. Oveľa horšie však je pokúšať sa MacBook opätovne zapínať po tom, čo sa už sám vypol kvôli vybitej batérii. MacBook síce má mechanismus, ktorý batériu ochráni, ale aj tak ju môžete veľmi slušne potrápiť.
4) Cyklovanie
Občas sa na webe dočítate naozaj ohavnosti. Napríklad u jedného samozvaného Apple experta, ktorý si za svoje „rady“ účtuje nemalé peniaze, sa môžete dozvedieť, že najlepšie je mať batériu neustále na nabíjačke. To je do neba volajúca hlúposť. Je pravda, že batéria vydrží cca 1000 cyklov. Ak ju však nebudete používat pre to, pre čo bola vyrobená, tzn. nabíjanie a vybíjanie, môže sa jej životnosť veľmi podstatne skrátiť. A to kľudne aj tak, že budete mať batériu so 160 cyklami, ktorá bude však úplne mŕtva. Ak však doprajete batérii cyklus každý deň/dva môže sa pri troške šťastia vaša batéria dožiť aj 1600-1800 cyklov. Ak batériu budete skladovať dlhodobejšie bez možnosti „cyklovania“, pokúste sa batériu uložiť nabitú na 40-60 %.
Na záver malá rada. Ako zistiť, v akom stave je batéria? Rozhodne nie podľa cyklov. Je to naozaj o ničom nevypovedajúci a zavádzajúci údaj. Odporúčame použiť aplikáciu z App store Battery health (či nejaký podobný variant). Je úplne zadarmo a okrem obrovského množstva užitočných údajov, ako je napr. vek batérie, napätie, história nabíjaní atď., Vám aj spočíta rozdiel medzi pôvodnou a súčasnou kapacitou batérie. Vždy teda viete, v akom stave daná batéria je.
Zvyšná kapacita batérie, vyjadrená v percentách oproti normálu, je označená ako Health
Príklad dobre cyklovanej batérie